Dlaczego mężczyźni nie powinni nosić spódnic?

Opublikowano: 14-03-2021

Wróć do spisu artykułówJednak pomimo szumu wydaje się, że mężczyźni nadal noszą spódnice i sukienki tylko po to, by publicznie wyrażać modę lub pokazać dziedzictwo kulturowe. Weźmy na przykład „smokingową suknię” aktora Billy'ego Portera, którą założył na rozdanie Oscarów w 2019 roku. Zestaw, który u góry wyglądał jak zwykły smoking, miał na dole ogromną aksamitną spódnicę.

 

Znany już z odważnych modowych wypowiedzi, sukienka Portera była kolejnym aktem buntu z jego strony. Pisząc później dla Vogue, powiedział: „Moim celem jest bycie chodzącym dziełem sztuki politycznej za każdym razem, gdy się pojawię. Aby rzucić wyzwanie oczekiwaniom. Co to jest męskość? Co to znaczy? Kobiety pojawiają się codziennie w spodniach, ale w chwili, gdy mężczyzna nosi sukienkę, część morska ”. Ubierając się w sukienkę, Porter udowadnia, że ​​chociaż jest to rzadkie, różnorodność odzieży męskiej jest całkowicie możliwa. Spódnice i sukienki mogą być czymś więcej niż tylko wyrazistymi elementami

Moc i ubrania
Tradycyjnie mężczyznom nie są obce spódnice i sukienki. Na przykład kilt był początkowo strojem bojowym dla szkockich mężczyzn i jest noszony do dziś. Albo weźcie shalwar kameez i kurta, długą koszulę bez kołnierzyka noszoną na pasujących spodniach przez wielu indyjskich mężczyzn oraz tych z Nepalu, Pakistanu i Sri Lanki.

 
Dezinformacja jest niebezpieczna. Walczymy z faktami i wiedzą
Z biegiem czasu mężczyźni, którzy nie są w oczach opinii publicznej, nosili spódnice - ale zwykle są one wykorzystywane jako akty buntu. Brytyjscy uczniowie i francuscy kierowcy autobusów zakładali spódnice lub sukienki, gdy zakazano im noszenia szortów w celach praktycznych podczas upałów. Nie prosili jednak o większą tolerancję i różnorodność dla męskiej odzieży, ani o to, by mężczyźni traktowali spódnice jako część codziennego stroju.

 
Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni nigdy nie przyjęli odzieży w taki sam sposób, jak kobiety przyjęły spodnie. Kobiety początkowo zaczęły nosić spodnie ze względów praktycznych, by w latach wojny podejmować się męskiej pracy, choć w obliczu pewnego oporu. Projektantka Coco Chanel była pierwszą, która w latach 30. stała się pionierem w dziedzinie damskiej mody.

 
Spódnice wydają się teraz nierozerwalnie związane z kobiecością. Moje nadchodzące badania dotyczą z natury męskiej roli męskich garniturów, zgodnie z opisem historyka Anne Hollander, i sugerują, że kobiety u władzy często zakładają garnitur do spodni, gdy chcą być traktowane poważnie w tradycyjnym porządku płciowym, który stawia potężnych mężczyzn na szczycie.

 
Odzież męska „Nudna”
Ale moda znacznie różni się od codziennych ubrań, a spódnice nadal sugerują kobiecość. Jednak oprócz przypuszczeń, jakie ludzie mogą przyjąć na temat kogoś noszącego spódnicę, ubiór urozmaica damską garderobę. Projektant odzieży Marc Jacobs - który uczestniczył w prestiżowym Met Gala Ball 2012 w przezroczystej czarnej koronkowej sukience z białymi bokserkami pod spodem - powiedział wcześniej: „Nie chciałem po prostu nosić smokingu i być nudnym”. To sugeruje, jak trudno jest mężczyznom wyróżniać się spośród innych mężczyzn, a także wskazuje na ogólny brak różnorodności ubioru męskiego.

 
Smokingi są „nudne”, ponieważ mają homogenizujący wpływ na użytkownika i wydają się być jedynym wyborem dla mężczyzn do noszenia na imprezach na czerwonym dywanie. Brak ubierania się i próby odróżnienia się od innych oznacza, że ​​możesz przeoczyć swoją obecność, a także pojawia się sugestia, że ​​mężczyźni mają ograniczone środki, dzięki którym mogą osiągnąć efektowny wygląd.

 
Ale mężczyźni tacy jak Porter, Jacobs i inni - w tym basista Manic Street Preachers Nicky Wire, który regularnie nosi spódnicę na scenie - są na szczycie swoich zawodów, więc jest mało prawdopodobne, aby zostali marginalizowani w wyniku sportowych spódnic.
Zajmują bardzo specyficzne i wąskie przestrzenie w przemyśle rozrywkowym i kreatywnym iz wyjątkiem Jacobsa używają spódnic lub sukienek raczej do występów niż do codziennego ubioru. Jacobs zamieszkuje ekskluzywny świat projektowania mody, w którym tworzenie różnic poprzez odzież może być trudniejsze, a innowacyjni konkurenci szukają tego samego reflektora. Tak więc Jacobs nosi spódnice, aby pokazać swój styl projektowania, a także jako cechę jego osobistego stylu.

 
Moda to zmiana i ryzyko. Podczas gdy mężczyźni na co dzień ubierani w spódnice mogą być obecnie przyszłą formą mody, zmiany w męskich spodniach już się zaczęły. Obcisłe dżinsy, zwężane i przycięte spodnie, dopasowane szorty i luźne spódniczki są teraz regularnie noszone przez wszystkich mężczyzn. Przynajmniej niektórzy mężczyźni są gotowi nosić różnorodne ubrania i nie ma powodu, dla którego spódnice nie powinny być tego częścią.

 Back to top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję